– В началото сигурно ще е така – отвърна Джардир. – Но ние искаме да задържим земите, които ще завземем, без да оставяме след себе си воини. Еверам е дал кхафити на Слънчевата земя, както ни е дал и нас. В зелените земи един кхафит, който следва Евджаха, пак ще е над чините. Нека се заселват в земите зад нас и ги удържат за Еверам, докато шарумите ни продължават напред.
Джардир видя Иневера да попипва разсеяно кесията с алагай хора. Тя щеше да се извини и да си тръгне, за да хвърли заровете веднага щом аудиенцията приключеше, но Джардир нямаше никакво съмнение, че те щяха да потвърдят действията му. Правотата му пееше вътре в него и дори Абан му кимна одобрително.
– Кога ще уведомите останалите дамаджи? – попита Ашан.
– Не преди да сме готови да потеглим – отвърна Джардир. – Няма да дадем време на енкаджи и другите племена да се противопоставят на решението ми. Искам голямата порта да е зад гърба ни, преди да успеят да се осъзнаят.
– А оттам нататък? – попита Абан. – Крепостта Райзън?
Джардир поклати глава.
– Първо Анокх Слънце. После – зелените земи.
– Намерили сте изгубения град? – попита Абан.
Джардир махна с ръка към маса, покрита с карти.
– Никога не е бил напълно изгубен. През цялото време е имало подробни карти в Шарик Хора. Просто сме спрели да ходим там след Завръщането.
– Невероятно – каза Абан.
Джардир го погледна.
– Само не мога да разбера как го е открил Пар’чин. Да претърсиш пустинята, ще ти отнеме цял живот. Трябва да са му помогнали. При кого ли може да е отишъл, за да потърси помощ?
Абан сви рамене.
– На пазара има стотици търговци, които твърдят, че продават карти за Анокх Слънце.
– Фалшификати – каза Джардир.
– Явно не всички – отвърна Абан.
Джардир знаеше, че кхафитът е способен да танцува между истината и лъжата със същата лекота, с която някой би вдишал и издишал.
– Иневера – каза той накрая и вдигна копието на Каджи. – Нищо не се случва, ако не е по волята на Еверам.
332 СЗ
Оазисът на зората беше изключително красиво място – редица защитени монолити от пясъчник пазеха просторна тревиста местност, няколко струпани заедно овощни дръвчета и широко езеро с прясна, чиста вода, подхранвано от същата подземна река, която снабдяваше с вода и Пустинното копие. Под един от монолитите имаше врязано в ала стълбище, което водеше към осветена с факли подземна кухина. Там човек можеше да хвърли мрежа в реката и бързо да си налови истинско угощение.
Оазисът беше малък, предвиден като спирка за търговски кервани, но най-често го използваха отделни вестоносци. Естествено, той не беше годен да изхрани най-могъщата армия на света от векове насам.
Воините на Джардир му се нахвърлиха като скакалци и издигнаха хиляди палатки и шатри около монолитите. Още преди да са пристигнали повечето красианци, дърветата бяха обрани и изсечени за подпалки, тревите бяха опасени от добитъка и стъпкани. Хилядите, които нагазиха в езерцето, за да измият краката си и да напълнят меховете си, оставиха след себе си една зловонна, тинеста локва. Мъжете хвърляха мрежите си в подземната кухина, но това, което щеше да е изобилие за един керван, не бе дори залък за красианската войска.
– Избавителю – рече Абан, приближавайки се до Джардир, докато той оглеждаше лагера. – Тук има нещо, което мисля, че трябва да видите.
Джардир кимна и Абан го заведе до гигантски пясъчников блок, покрит с вдълбани рисунки. Някои бяха съвсем леки резки, избледнели през годините, а други – ясни и нови. Някои бяха груби драскотини, а други – страхотни, майсторски писмени знаци. Всичките следваха северния стил на писане, грозна система, с която Джардир бе само бегло запознат.
– Какво е това? – попита той.
– Маркировки на вестоносци, Избавителю – каза Абан. – Има ги навсякъде по оазиса и отбелязват всеки, който се е подслонил тук на път за Пустинното копие.
Джардир сви рамене.
– Е, и?
Абан посочи огромна част от монолита, където бяха издълбани изящни калиграфски символи. Джардир не можеше да прочете буквите, но дори той оцени красотата им.
– Тук пише – каза Абан – „Арлен Бейлс от Потока на Тибит“.
– Пар’чин – рече Джардир.
Абан кимна.
– Какво друго пише? – попита Джардир.
– Пише: „Ученик на майстор Коб от Мливари, вестоносец на херцози, познат като Пар’чин в Красия и близък приятел на Ахман Джардир, Шарум Ка на Пустинното копие“.
Абан спря и остави думите да попият в съзнанието на Джардир, който се намръщи.
– Продължавай да четеш – изръмжа той.
– „Бил съм в четирите останали крепости – зачете Абан и произнесе имената на градовете, отбелязани с копие, обърнато нагоре – и в почти всяко познато селце в Теса.“
Абан показа друг, по-дълъг списък, който пък споменаваше десетки имена.
– Тези имена, означени с копия с върха надолу, са руините, които е посетил – отбеляза Абан и посочи друг дълъг списък. – Пар’чин е бил доста зает, докато е отсъствал от Пустинното копие. Тук са записани дори красиански руини.
– Така ли? – попита Джардир.
– Пар’чин постоянно търсеше из пазара карти и истории – каза Абан.
Джардир погледна отново списъка.
– Баха кад’Еверам там ли е?
Абан не отговори веднага и Джардир се обърна към кхафита.
– Не ме карай да те питам втори път. Ако кажа на някой от чинските ни пленници да ми преведе написаното и разбера, че си ме излъгал...